A look at qualifying for the 2022 World Cup

All Time EAST NORTH AND CENTRAL AMERICA AND THE CARABES ROUND FINAL Top three teams advance The fourth place team advance to the playoffs…

Every hour EST
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND THE CARABES
FINAL ROUND
The top three teams qualify
Fourth place team advance to playoffs against winner Oceania
GP W D L GF Georgia pts
Canada 8 4 4 0 13 5 16
United States 8 4 3 1 12 5 15
Mexico 8 4 2 2 11 seven 14
Panama 8 4 2 2 11 9 14
Costa Rica 8 2 3 3 6 seven 9
Jamaica 8 1 4 3 6 ten seven
El Salvador 8 1 3 4 4 ten 6
Honduras 8 0 3 5 5 15 3
Thursday January 27
In Columbus, Ohio

United States vs. El Salvador, 6:30 p.m.

Jamaica vs. Mexico, 7 p.m.

In San Pedro Sula, Honduras

Honduras v. Canada, 8:05 p.m.

Costa Rica vs Panama, 9:05 p.m.

Sunday January 30
In Hamilton, Ontario

Canada vs United States, 3:05 p.m.

Mexico vs Costa Rica, 6 p.m.

Panama vs Jamaica, 6:05 p.m.

In San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. El Salvador, 7:05 p.m.

Wednesday February 2
In Mexico

Mexico vs Panama, 8 p.m.

Jamaica vs Costa Rica, 7 p.m.

United States vs. Honduras, 7:30 p.m.

In San Salvador, El Salvador

El Salvador v. Canada, 9 p.m.

Costa Rica vs. Canada

Panama vs. Honduras

Jamaica vs. El Salvador

Mexico v United States

Canada vs. Jamaica

Honduras vs. Mexico

El Salvador vs. Costa Rica

United States vs. Panama

Panama v. Canada

Jamaica vs. Honduras

Mexico vs. El Salvador

Costa Rica vs. United States

CONCACAF-OCEANIA qualifiers
Monday June 13 or Tuesday June 14
On the Qatar site to be confirmed

Fourth place in CONCACAF against winner Oceania

Qualified: Belgium, Croatia, Denmark, England, France, Germany, Netherlands, Serbia, Spain, Switzerland

eliminatory
The winners qualify
Path A
Thursday March 24
In Glasgow, Scotland

Scotland v Ukraine

Wales v Austria

Winner Wales-Austria v winner Scotland-Ukraine

Path B
Thursday March 24
At TBA

Russia vs. Poland

Sweden v Czech Republic

Winner Russia-Poland vs Winner Sweden-Czech Republic

Path C
Thursday March 24
At TBA

Italy v North Macedonia

Portugal v Turkey

Winner Portugal-Turkey vs winner Italy-North Macedonia

SOUTH AMERICA
The best four teams qualify
Fifth place qualifies for the playoffs
GP W D L GF Georgia pts
q-Brazil 13 11 2 0 27 4 35
q-Argentina 13 8 5 0 20 6 29
Ecuador 14 seven 2 5 23 13 23
Colombia 14 3 8 3 16 17 17
Peru 14 5 2 seven 15 20 17
Chile 14 4 4 6 15 16 16
Uruguay 14 4 4 6 14 21 16
Bolivia 14 4 3 seven 20 28 15
Paraguay 14 2 seven 5 9 18 13
Venezuela 14 2 1 11 9 25 seven

q-qualified

Chile vs. Argentina

Colombia vs. Peru

Ecuador vs. Brazil

Paraguay vs. Uruguay

Venezuela vs Bolivia

Argentina vs. Colombia

Bolivia vs. Chile

Brazil vs. Paraguay

Peru vs. Ecuador

Uruguay v Venezuela

Argentina v Venezuela

Brazil vs. Chile

Colombia v Bolivia

Paraguay vs. Ecuador

Uruguay vs. Peru

Bolivia vs. Brazil

Chile v Uruguay

Ecuador vs. Argentina

Peru vs. Paraguay

Venezuela v Colombia

SOUTH AMERICA-ASIA qualifiers
Monday June 13 or Tuesday June 14
On the Qatar site to be confirmed

Fifth place in South America versus fifth place in Asia

___

ASIA
THIRD ROUND
The top two teams from each group qualify
Third place teams advance
GROUP A
GP W D L GF Georgia pts
Iran 6 5 1 0 11 2 16
South Korea 6 4 2 0 8 2 14
Arab Emir of Utd. 6 1 3 2 4 5 6
Lebanon 6 1 2 3 4 6 5
Iraq 6 0 4 2 3 9 4
Syria 6 0 2 4 5 11 2
Thursday January 27
In Beirut, Lebanon

Lebanon vs South Korea, 7 a.m.

Iran v Iraq, TBD

In Dubai, United Arab Emirates

United Arab Emirates vs Syria, TBD

Syria v South Korea, TBD

Tuesday February 1
In Beirut, Lebanon

Lebanon vs Iraq, 7:00 a.m.

Iran v United Arab Emirates, TBD

Thursday March 24

Iraq vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Syria

South Korea vs. Iran

Iran vs. Lebanon

Syria vs Iraq

United Arab Emirates vs. South Korea

___

GROUP B
GP W D L GF Georgia pts
Saudi Arabia 6 5 1 0 9 3 16
Japan 6 4 0 2 5 3 12
Australia 6 3 2 1 9 4 11
Oman 6 2 1 3 6 seven seven
China 6 1 2 3 seven 11 5
Vietnam 6 0 0 6 4 12 0
Wednesday January 26
In Melbourne, Australia

Australia vs Vietnam, 4:10

Thursday January 27
In Saitama, Japan

Japan vs China, 5 a.m.

Saudi Arabia vs. Oman, 12:15 p.m.

Tuesday February 1
In Saitama, Japan

Japan v Saudi Arabia, 5:35 a.m.

Vietnam vs China, 7 a.m.

Oman vs. Australia, 11 a.m.

Australia vs. Japan

China v Saudi Arabia

Vietnam vs. Oman

Japan vs. Vietnam

Oman vs China

Saudi Arabia vs. Australia

___

AFRICA
THIRD ROUND
Draw on January 22 or 26

Algeria, Cameroon, Democratic Republic of Congo, Egypt, Ghana, Mali, Morocco, Nigeria, Senegal, Tunisia

OCEANIA
March 14-30
PRELIMINARY ROUND

Tonga vs. Cook Islands

FIRST ROUND
The top two teams from each group advance
GROUP A
GP W D L GF Georgia pts
Solomon Islands 0 0 0 0 0 0 0
Tahiti 0 0 0 0 0 0 0
Vanuatu 0 0 0 0 0 0 0
Tonga / Cook Islands. 0 0 0 0 0 0 0

GROUP B

GP W D L GF Georgia pts
Fiji 0 0 0 0 0 0 0
New Caledonia 0 0 0 0 0 0 0
New Zealand 0 0 0 0 0 0 0
Papua New Guinea 0 0 0 0 0 0 0
On the sites of Qatar to be confirmed
SEMI FINALS
The winners advance
On the sites of Qatar to be confirmed

Winner of group A vs second of group B

Winner of Group B vs. Second in Group A

FINAL
The winner plays the CONCACAF fourth place
On the Qatar site to be confirmed

Winners of the semi-finals

Copyright © 2022 La Presse Associée. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.


Source link

Comments are closed.